Założenie profilu zaufanego jest czymś niezwykle prostym i niezwiązanym z żadnymi opłatami. Za jego pomocą można załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek do danego urzędu, potwierdzić swoje dane i gotowe. Jest to wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu – nie trzeba tracić go na wizytę w urzędzie, która zresztą najczęściej nie należy do przyjemnych. Można wszystko załatwić bez wychodzenia z domu, za pomocą bankowości elektronicznej. 

Jak założyć profil zaufany w prosty i szybki sposób?

Załatwianie spraw urzędowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe jak teraz, a wszystko to dzięki profilowi zaufanemu. Jest to narzędzie w postaci elektronicznego podpisu, za pomocą którego można uzyskać dostęp do wszystkich stron gov.pl. Daje możliwość zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego i złożenia wniosku o wydanie nowego. Mając profil zaufany, uzyskuje się dostęp do e-recept, e-zwolnień czy e-skierowań lekarskich. Narzędzie to pozwala na sprawdzanie i składanie dokumentów rozliczeniowych z Urzędem Skarbowym – przykładowo wysyłanie PIT i płacenie podatków. Osoby podróżujące mogą wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, co umożliwia korzystanie z usług placówek medycznych poza granicami kraju i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Mając profil zaufany, można złożyć wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, o udostępnienie dokumentacji medycznej czy o rejestrację działalności gospodarczej. Służy on także do składania i sprawdzania dokumentów w ZUS, zgłaszania sprzedaży samochodu, załatwiania świadczeń rodzicielskich. Lista spraw, które można załatwić przez Internet za pomocą profilu zaufanego jest oczywiście zdecydowanie dłuższa, dlatego warto poznać wszystkie możliwości. 

Profil zaufany można założyć przez Internet lub nawet telefonicznie. Najprościej będzie zalogować się do swojej bankowości elektronicznej, po czym przejść do zakładki dotyczącej e-urzędu i profilu zaufanego. Wystarczy wypełnić formularz swoimi danymi osobowymi, następnie potwierdzić wymagane oświadczenia i utworzyć profil zaufany. Na koniec trzeba wpisać kod autoryzacyjny przesłany przez bank w formie SMS-a na podany wcześniej numer telefonu.