Większość z nas choć raz w życiu zaciągnęła kredyt czy pożyczkę. Polacy to solidni dłużnicy, którzy spłacają swoje zobowiązania w terminach, nie mniej jednak niekiedy przeceniamy swoje możliwości finansowe i wtedy wpadamy w zadłużenie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Wychodzenie z długów nie jest łatwe i wymaga od nas dużej determinacji. W pierwszej kolejności trzeba wybrać się do banku czy pożyczkodawcy, który udzielił nam wsparcia finansowego. Jeżeli przychodzi do nas w takim niefortunnym momencie ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty, trzeba na nie w odpowiedni sposób zareagować, inaczej naliczane będą kolejne dodatkowe opłaty które sprawią, że zadłużenie będzie ciągle rosło. Banki i firmy pożyczkowe zazwyczaj idą na rękę dłużnikom. Można na przykład zdecydować się na restrukturyzację zadłużenia. Wprawdzie nie będzie to najkorzystniejsze rozwiązaniem, ale niższe raty nie będą aż tak bardzo nadwyrężać naszego domowego budżetu. Jeżeli będziemy unikać kontakt z pożyczkodawcą i ignorować wezwanie do zapłaty, niestety wyrządzamy sobie jeszcze większą krzywdę.

Od czego zacząć?

Wychodzenie z długów należy zacząć od dokładnego przeanalizowania swoich wydatków. Być może są usługi, za które płacimy i w pełni z nich nie korzystamy, można zredukować wysokość rachunków. Po drugie należy zastanowić się skąd wziąć dodatkowe pieniądze, być może możemy sobie pozwolić na dodatkową pracę w weekendy, albo pójście po podwyżkę do szefa. Możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy w dzisiejszych czasach jest wiele, także można coś wymyślić.

Podstawa to cierpliwość

Chcąc wyjść ze spirali zadłużenia musimy uzbroić się w cierpliwość i dążyć do celu. Chociaż posiadanie zadłużenia jest bardzo stresujące i obciążające psychicznie, to jak będziemy konsekwentni w działaniu, to można będzie wyjść z długów bez większych problemów. Nie warto żyć ponad stan i korzystać z pożyczonych pieniędzy, jeżeli nie kontrolujemy własnego budżetu i nie wiemy ile tak naprawdę miesięcznie wydajemy pieniędzy. Bardzo łatwo można zaciągnąć kredyt czy pożyczkę, jednak ich spłata może okazać się dużo trudniejsza. Trzeba podejmować racjonalne decyzje, nie warto pożyczać pieniędzy, jeśli nie mamy pewności, że będziemy w stanie spłacić raty w wyznaczonych terminach.

Poza tym zawsze warto posiadać oszczędności na czarną godzinę, z których można skorzystać w przypadku nieprzewidzianych wydatków czy innych kłopotów finansowych. Nie każdy potrafi oszczędzać i odpowiednio zarządzać pieniędzmi, jednak można się tego nauczyć i warto dopilnować tej kwestii.