Stara prawda głosi, iż nie należy porywać się z motyką na słońce. Chodzi głównie o to, by rozsądnie gospodarować swoimi siłami i nie brać się za coś, czemu z pewnością się nie podoła. W finansach jest podobnie, jeśli są nikłe przesłanki na osiągnięcie sukcesu lepiej zaniechać działania. Na przykład taka pożyczka pozabankowa to nie zawsze głupi pomysł. Warunek jest jeden, musi ona być skrojona na miarę naszych możliwości.

Zalety pożyczek pozabankowych

Przede wszystkim minimum formalności, które oszczędza nam nerwy i nie marnuje naszego cennego czasu. Druga sprawa to ekspresowe tempo realizacji operacji finansowych. To cenna rzecz, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych. Pożyczki pozabankowe mogą także stać się katalizatorem pozytywnych zmian. Na przykład mogą pomóc w rozwoju nowej działalności lub zniwelować skutki chwilowej utraty płynności finansowej.

Ponadto mogą przydać się w zwykłych życiowych sprawach takich jak kupno prezentu dla bliskiej osoby lub nieplanowana wymiana sprzętu AGD, który nagle odmówił posłuszeństwa. Zresztą pożyczki pozabankowe przynajmniej te na 30 dni nie opiewają na astronomiczne sumy, toteż trzeba jedynie pamiętać o regularnym spłacaniu rat, aby uniknąć poważnych zawirowań.

Wady pożyczek pozabankowych

Niewątpliwie największą  wadą takich zobowiązań finansowych są wysokie odsetki i krótki termin spłaty. Dlatego też należy dokładnie przeanalizować czy stać nas na wzięcie ogromnego kredytu. Druga kwestia to taka czy planowane przez nas przedsięwzięcie nie okaże się totalnym fiaskiem, które tylko przepełni czarę goryczy i pociągnie nas na samo dno.

Niespłacone raty i ewentualne odsetki zjedzą nas niczym myszy legendarnego Popiela. Gdy ruszy cała spirala zadłużenia, nie będzie już odwrotu. Ileż to razy ludzie tracili majątki życia, bo podjęli pochopną decyzję. Czasem, gdy komornik zajmował całe mienie- dochodziło do tego, iż dłużnik odbierał sobie życie. Przez to skala rodzinnego dramatu rosła.

O czym należy pamiętać, biorąc pożyczki pozabankowe?

Po pierwsze o tym, by nie przesadzić z kwotą kredytu. Lepiej wziąć mniejszy taki, który będzie się w stanie szybko spłacić. Po drugie nie warto spłacać jednej pożyczki następną, bo to tylko pogłębi problem, a nie go rozwiąże. Po trzecie, by nie robić tego pod wpływem impulsu. Owszem fajnie jest pojechać na egzotyczne wakacje, ale po nich musi nastąpić większa mobilizacja, by szybko pozbyć się obciążeń finansowych wobec firmy pożyczkowej. Pożyczka pozabankowa to dość przyjemny produkt finansowy, ale pod warunkiem, że bierze się ją z głową.