Zdecydowałeś się zakupić mieszkanie. Masz już dość mieszkania w lokalu wynajętym, bycia uzależnionym od ofert wynajmu na rynku i pewnej niepewności związanej z brakiem stabilizacji. Jak tylko dłużej pomieszkasz w danej lokalizacji, poznasz i polubisz okolicę oraz sąsiadów, okazuje się, że musisz zmienić miejsce zamieszkania. Zatem postanawiasz zakupić własne mieszkanie.

Od czego rozpocząć procedurę zakupu mieszkania?

Cóż, najlepiej oczywiście poważnie zastanowić się nad lokalizacją i ofertą rynkową w tym zakresie. Możliwości dzisiejszy rynek oferuje w tym zakresie bardzo dużo i nie powinno stanowić problemu znalezienie odpowiedniej dla nas. Lokalizacja, standard wykonania i cena – to wszystko powinno decydować o naszym wyborze. Jeśli już znajdziemy na rynku interesującą nas ofertę, powinniśmy zająć się zorganizowaniem spraw finansowych.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Kupno mieszkania, nieważne czy na rynku pierwotnym czy też wtórnym, wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem. To nie są pieniądze, które posiadamy tak na co dzień. Aby taki wydatek sfinansować będziemy musieli pomyśleć o pozyskaniu kredytu hipotecznego. Oferta banków w tym zakresie jest wręcz przeogromna, gdyż kredyty pod określoną hipotekę są dla systemu finansowego podstawowym i bardzo bezpiecznym produktem. Po pierwsze bank udzielający takiego kredytu ma świetne zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy poprzez ustanowioną hipotekę na nieruchomości. Po drugie zaś jest to dla banku inwestycja wieloletnia, gdzie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zarabiał będzie odsetki od pożyczonej kwoty. Dla nas jako Klienta z kolei jest to również bezpieczna forma kredytowania. Mamy bardzo długi okres spłaty, dzięki czemu rata miesięczna jest bezpiecznie niska, po drugie mamy bardzo niskie oprocentowanie. Dla obu stron jest to zatem dobra inwestycja.

Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru kredytu hipotecznego?

W związku z tym, że jest to zobowiązanie wieloletnie, powinniśmy przede wszystkim spojrzeć na wysokość odsetek, jaką będziemy płacić. Wysokość prowizji nie będzie dla nas tak istotna, gdyż zapłacimy ją jednorazowo, natomiast odsetki płacone będą przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dobry kredyt hipoteczny powinien zatem charakteryzować się przede wszystkim niskim oprocentowaniem. W następnej kolejności istotne będą dla nas też inne parametry, jak możliwość zawieszenia spłat rat, jakiekolwiek zmiany w umowie, dodatkowe ubezpieczenia i zabezpieczenia. Tym niemniej nasz kredyt hipoteczny powinien mieć przede wszystkim niskie oprocentowanie.