Nie da się ukryć, że pożyczki gotówkowe cieszą się coraz większą popularnością. Można jest wziąć w banku, ale najczęściej pożyczki udzielane są przez parabanki, nazywane też firmami pożyczkowymi. I tutaj mogą narodzić się wątpliwości czy to jest bezpieczne, czy nie jest zbyt drogie albo co zrobić, gdy firma nagle zbankrutuje a pożyczka jest jeszcze w trakcie spłaty? Jednak najpierw dobrze jest się zastanowić czy na pewno potrzebujemy pożyczyć pieniądze, bo nierozsądne decyzje finansowe stanowią większy problem niż droga pożyczka.

Co sprawdzić przed wzięciem pożyczki?

Jeśli mamy zdolność kredytową najpewniej udamy się do banku, który może udzielić kredytu, ale może też udzielić pożyczki. Podobnie SKOKi też mają możliwość udzielić kredytu jak i pożyczki. Jednak parabanki mogą udzielać tylko pożyczek, co jest też korzystne, ponieważ współczesna pożyczka gotówkowa z definicji jest produktem finansowym, który można przeznaczyć na dowolny cel, a co ważniejsze – nie musi być oprocentowana! Może się więc okazać, że pożyczka w instytucji pożyczkowej będzie tańsza niż kredyt w banku.

Dlatego przed wzięciem kredytu lub pożyczki warto porównać oferty. Najlepiej jest to zrobić sprawdzając wysokość RRSO. Czym jest RRSO? Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli wskaźnik w którym łączone są wszystkie koszty występujące w kredycie lub pożyczce i ukazuje się je w wyniku procentowym np. 20%. Zwykle w ofertach podane jest oprocentowanie w skali roku, osobno prowizja czy opłata administracyjna, a RRSO pokazuje absolutnie wszystkie koszty razem, dlatego tylko po tym wskaźniku można znaleźć dobre oferty. Oczywiście im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka.

Bardzo istotna jest też renoma firmy pożyczkowej lub banku. Niektóre firmy czy banki są bardziej popularne od innych i mają więcej opinii. Dobrze jest przeczytać opinie innych klientów przed podjęciem decyzji. Może się okazać, że mimo iż pożyczka, która nas interesuje jest najtańsza to inni klienci zgłaszali problemy. Wtedy lepiej jest wybrać inną ofertę.

Jak szukać ofert pożyczek gotówkowych?

Banki reklamują się wszędzie. Tak samo największe firmy pożyczkowe zamieszają swoje reklamy w przerwach między programami telewizyjnymi czy w Internecie. Dobrze jest jednak sprawdzić ranking pożyczek. Często w takim rankingu są też wypisane warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc dostać pożyczkę czy podane są opinie innych klientów. W ten sposób można nie tylko szybko porównać oferty, ale w ogóle zobaczyć ile takich pasujących do naszych potrzeb jest obecnie na rynku.