W pewnym momencie życia kobieta jest gotowa na powiększenie rodziny. Niestety niejedna waha się przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę ze strachu przed utratą dochodu. Często dużą rolę odgrywa niewiedza, nieznajomość obowiązujących praw i obowiązków, które dotyczą ciężarne kobiety i młode matki.

Trudna ciąża

Duże wątpliwości budzi u kobiet to, co się dzieje w czasie, gdy w ciąży będą czuły się gorzej. W tym wypadku mogą one bez problemu skorzystać ze zwolnienia chorobowego od swojego lekarza prowadzącego ciążę. Jest one w 100% płatne, dlatego ciężarna nie powinna się martwić o zmniejszenie dochodów. Dodatkowo przy chorobowym powyżej miesiąca  zostaje ona przejęta przez ZUS, który wypłaca także 100% zasiłek chorobowy.

Można zapytać, jak w takim wypadku wygląda później rozliczenie PIT. Po zakończonym roku podatkowym wszyscy zatrudnieni na etacie otrzymują PIT-11 od swojego pracodawcy. Obowiązek ten pracodawca musi wypełnić do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Kobieta, która w tym czasie oprócz pracy na etacie była także na zasiłku chorobowym w związku z ciążą, otrzyma dwa PIT-y do rozliczenia z urzędem skarbowym. Pierwszy będzie standardowo od pracodawcy, drugi z kolei otrzyma od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za czas pobierania zasiłku chorobowego. Te dwa dokumenty należy uwzględnić, podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Zasiłek macierzyński, praca a rozliczenia

W Polsce po porodzie kobiecie przysługuje rok zasiłku macierzyńskiego od momentu urodzenia dziecka. Za ten okres otrzyma ona ponownie rozliczenie PIT z ZUS (sprawdź jak je wykonać), które należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym. Dodatkowo kobieta w tym czasie ma prawo podejmować pracę zarobkową czy to na etacie czy we własnej działalności gospodarczej. Jest to sytuacja przeciwna do zasiłku chorobowego w ciąży, wtedy praca jest zakazana pod groźbą utraty zasiłku chorobowego i konieczności zwrócenia pobranych świadczeń.

Kobieta pracująca w czasie urlopu macierzyńskiego otrzyma PIT od swojego pracodawcy. W związku z tym tym razem także będzie rozliczać się na podstawie dwóch dokumentów PIT.

Znajomość prawa

Należy pamiętać, aby w czasie ciąży i macierzyńskiego, sprawdzać obowiązujące przepisy podatkowe, aby rozliczyć się jak najkorzystniej. Jest wiele możliwości zwiększenia kwot podatku do zwrotu. Warto zapytać księgowego, co można odliczyć od podatku w przypadku ciąży i po porodzie. Można na przykład odliczyć sobie składki zdrowotne odprowadzane na działalności gospodarczej w trakcie urlopu macierzyńskiego czy skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko. Warto znać swoje prawa.