Praca sprawiająca trudności lub konflikty w zespole mogą w bardzo dużym stopniu pogorszyć stan zdrowia psychicznego, co jest szybką drogą do nerwicy, depresji czy kryzysu wieku średniego. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zmianę pracy widząc w tym szansę na nowe życie. Co można zyskać podczas zmiany pracy oraz jak długo trzeba jeszcze pracować po wypowiedzeniu umowy?

Nowa praca – nowe życie

Doświadczenie wielu osób pokazuje jak bardzo poważny wpływ na codzienność ma praca. Dużą część życia poświęcamy pracując, dlatego warto pomyśleć o tym, aby była ona jak najbardziej przyjemna. Wiele osób pracuje przez całe życie w jednej firmie. Pytanie czy to dobry wybór. Zmiana pracy pozwala poszerzać horyzonty, najczęściej jest związana z podwyżką płacy. Warto zadać sobie pytanie czy nie warto spróbować zmiany.

Jak długo trzeba jeszcze pracować po złożeniu wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia jest zależny od stażu pracy (mówimy o umowie o pracę). Jeżeli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż sześć miesięcy, umowa kończy się po dwóch tygodniach od wypowiedzenia. Po przekroczeniu sześciu miesięcy, trzeba już pracować przez miesiąc na okresie wypowiedzenia, dopiero po trzech latach pracy okres ten wydłuża się do trzech miesięcy.

Podsumowując, zmiana pracy może być dobrym bodźcem do rozpoczęcia życia na nowo. Nie można bać się zmian, gdyż strach jest najgorszym czynnikiem blokującym prawdziwy potencjał każdego człowieka. Z tego powodu, warto na chłodno podejść do zmiany pracy i zrobić prawdziwy rachunek sumienia tworząc listę wad i zalet, aby być dobrze przygotowanym do każdej rozmowy kwalifikacyjnej.