Płaca minimalna od nowego roku znów idzie w górę. Według szacunków ma ona wynieść 2800 zł brutto. Taką kwotę zaproponowała Rada Ministrów. Oznaczałoby to podwyżkę o 7,7 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Aktualnie, w 2020 roku, minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł brutto.

Chociaż początkowo najniższa krajowa w 2021 roku miała wynosić 3000 zł brutto, najprawdopodobniej będzie ona niższa. Wynika to głównie z aktualnej sytuacji gospodarczej, która powiązana jest z epidemią koronawirusa.

Pensja 2800 zł brutto – ile to netto?

Wszystko wskazuje na to, że pensja minimalna w 2021 roku będzie wynosiła 2800 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 200 zł brutto w stosunku do poprzedniego roku.

Pensja minimalna na poziomie 2800 zł brutto to około 2062 zł netto, czyli tyle pracownik będzie mógł otrzymać na rękę. To kwota po odliczeniu składek ZUS, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jako że w 2020 roku płaca minimalna netto to około 1921 zł na rękę, realna podwyżka najniższej krajowej wyniesie w 2021 roku około 141 zł netto. 

Minimalna stawka godzinowa za pracę – o ile wzrośnie?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej w przyszłym roku podwyższona zostanie także minimalna stawka godzinowa. Ma ona wynieść 18,30 zł. Oznacza to podwyżkę o 1,30 zł, ponieważ w 2020 roku stawka ta to 17,00 zł.

Minimalna stawka godzinowa za pracę posiada zastosowanie do umów cywilnoprawnych – zlecenia, o dzieło, a także może być stosowana w przypadku osób samozatrudnionych.

Płaca minimalna w 2021 roku – czy decyzja jest już podjęta?

Na razie decyzja o wysokości płacy minimalnej nie została jeszcze podjęta, dlatego ostateczna kwota nie jest zatwierdzona. 

Według Ustawy o płacy minimalnej Rada Ministrów powinna każdego roku zaprezentować propozycję najniższego wynagrodzenia na przyszły rok Radzie Dialogu Społecznego. Następnie partnerzy społeczni – organizacje reprezentujące pracodawców i pracowników – mają czas na negocjacje.

Decyzja dotycząca przyszłorocznej płacy minimalnej podejmowana jest w terminie do 15 września.