Oczekiwanie na przelewy towarzyszy nam niemalże codziennie. Czekamy na przelewy z pracy, na przelewy od znajomych, za wykonane usługi, czy też – za sprzedany towar. Pytanie o to, kiedy dotrze przelew, pojawia się zatem coraz częściej w sieci. Odpowiedź na nie nie jest jednak taka prosta. To, kiedy dotrze przelew, zależne jest od wielu, bardzo złożonych czynników. Sprawdźmy, jakie to czynniki i co tak naprawdę wpływa na to, kiedy otrzymamy nasz przelew.

Po pierwsze – rodzaj transakcji

To, od czego należy zacząć, jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, kiedy dotrze do nas przelew, to określenie rodzaju przelewu. Czasem jest tak, że zlecony przez nas przelew, dotrze do adresata od razu, innym razem trzeba poczekać jeden dzień roboczy na to, aż adresat otrzyma przelew. W szukaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, kiedy dotrze przelew, musimy zatem uwzględnić ten czynnik. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która ma znaczenie, jeśli chodzi o to, kiedy dotrze do nas przelew; tutaj możesz sprawdzić dokładny czas takich transferów: https://kapitalni.org/pl/artykuly/kiedy-przelew-dotrze-tabela-z-czasem-transferow-z-roznych-bankow,73,397. Co jeszcze zatem będzie miało dla nas znaczenie w tym aspekcie?

Czas realizacji przelewu

Kolejnym czynnikiem, który definiuje to, kiedy dotrze do nas przelew, jest jego czas realizacji. Należy jednak podkreślić, że ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku przelewów tradycyjnych wykonywanych w obrębie różnych banków. Z reguły, taki przelew dociera do nas następnego dnia roboczego, nie jest to jednak regułą. Jeśli przykładowo zlecimy jego realizację z samego rana, jeszcze przed pierwszą sesją wychodzącą danego banku, to bardzo możliwe, że dotrze on do adresata jeszcze tego samego dnia. Nie jest to jednak pewne. To, na co jednak musimy zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że przelewy tradycyjne, wykonywane w obrębie różnych banków, nie są realizowane w weekendy oraz dni wolne od pracy. Co za tym idzie, przelew zlecony w piątek po południu, znajdzie się na koncie odbiorcy najpewniej w poniedziałek, do godziny 12.

Przelewy natychmiastowe i przelewy BLIK

Jeśli jednak chcemy mieć gwarancję, że przelew dotrze do adresata jeszcze tego samego dnia, dobrze jest zdecydować się na realizację przelewu natychmiastowego. Jest on realizowany w ramach sesji ekspress elixir i jest to przelew, za który musimy dodatkowo zapłacić. Przelewem realizowanym natychmiast, za który nie jest pobierana żadna opłata, jest przelew na telefon BLIK.